Lubię góry. Ciężar plecaka i równy rytm kroków. Krople deszczu na skórze i drzewa. Podróże, sushi i moją kuchnię. Kocham koty. Dobrą książkę, półsłodkie wino. Leniwe popołudnia. Moją pracę.

Chciałabym być jak Esme Weatherwax, bliżej mi jednak do Agness Nitt - ona miała swoją Perditę, a ja mam moją Usagi...
Powrót

Uczę się

06 January 2012

Próbuję zrozumieć coś, co do tej pory było dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Przegryzam się przez kilka książek na raz i z przerażeniem stwierdzam, że nie rozumiem nawet pojedynczych zdań. Na końcu akapitu nie pamiętam już co było na początku, ale nie mogę się zmusić do przeczytania tego ponownie. To jest po prostu bezsensownie zagmatwane i nudne.

Idę więc sfrustrowana do Mrozia i zasypuję go pytaniami: "po co mi to? naprawdę muszę to robić? do czego mam to zastosować? o co w tym chodzi? przecież to nie ma sensu?", a on spokojnie zaczyna mi wyjaśniać, jak wygląda teoria w odniesieniu do praktyki, nakierowuje mnie na właściwe tory. Zaczynam ogarniać temat i dociera do mnie, że większość tych książek kryje w sobie wiele mądrości nieumiejętnie przekazanej.

Najgorzej, gdy za podręczniki biorą się ludzie, którzy nie potrafią postawić się w sytuacji osoby, która będzie je czytała. To jest jak z Mroziem - jak zapytam go wprost: "wytłumacz mi programowanie obiektowe", to odpowiedź będzie tak skomplikowana, pospieszna i zagmatwana, że prędzej się zatłukę klawiaturą niż ją zrozumiem. On też się w końcu zdenerwuje, że jestem tępa, bo przecież to jest proste. Jeśli jednak zadam mu po kolei właściwe pytania, Mroziu przemienia się w świetnego nauczyciela. Specjalistom piszącym podręczniki nikt nie zadał odpowiednich pytań, a oni też nie wpadli na to, żeby je sobie zadać.

Z biegiem czasu pracując jako wykładowca zaczynam rozumieć, jak ważny jest prosty, klarowny przekaz i że w nauczaniu nie chodzi o to, żeby pokazać, jaką się ma ogromną i skomplikowaną wiedzę, ale o to, żeby ją jak najprzystępniej przekazać. Nie sztuka zarzucić ucznia obcą terminologią twierdząc, że kiedyś to zrozumie. Sztuką jest przekazać to tak, żeby zrozumiał tu i teraz.

Kategorie: ,

Dodaj komentarz

Aby wysłać komentarz należy wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką *.

Powrót

Komentarze

Poranna

2012/01/08 20:39:10

amen.

Powrót

  • Ava gardner Agpamis*PL
  • Ava gardner Agpamis*PL
  • Ava gardner Agpamis*PL

Archiwum

Dodaj do czytnika Google

Copyrights ©Usagi.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody Usagi.pl zabronione.