Lubię góry. Ciężar plecaka i równy rytm kroków. Krople deszczu na skórze i drzewa. Podróże, sushi i moją kuchnię. Kocham koty. Dobrą książkę, półsłodkie wino. Leniwe popołudnia. Moją pracę.

Chciałabym być jak Esme Weatherwax, bliżej mi jednak do Agness Nitt - ona miała swoją Perditę, a ja mam moją Usagi...

Opis wycieczki

Chiny - Skarby Chin - CT Poland

Wycieczka Skarby Chin (18 dni) z oferty biura CT Poland we wrześniu 2010 r..

Kwintesencja chińskości. Wspaniałe cesarskie stolice, ale również malownicza chińska prowincja. Zapierające dech w piersiach metropolie oraz niezwykłe i dzikie krajobrazy Żółtych Gór. Niewiele ponad dwutygodniowa wycieczka oferuje poznanie aż jedenastu unikalnych miejsc z listy Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Plan wycieczki

 1. Wylot z Warszawy.
 2. Pekin: plac Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), Światynia Nieba (tian Tan). Przejażdżka rikszami po hutongach.
 3. Pekin: Wielki Mur, Grobowiec Cesarzy Dynastii Ming, Aleja Duchów. Wizyta w fabryce cloisonne. Przejazd obok obiektów olimpijskich. Spektakl Opery Pekińskiej.
 4. Pekin: Pałac Letni. Wizyta w Centrum Hodowli Pereł. Zakazane Miasto, Wzgórze Węglowe.
 5. Pekin: Muzeum Stołeczne. Zwiedzanie świątyni buddyzmu tybetańskiego Yonghegong. Wieczorem obiadokolacja z degustacją kaczki po pekińsku. Wyjazd nocnym pociągiem do Taiyuan.
 6. Taiyuan, Pingyao:  świątynia Jinci, Pagoda Świętych Relikwii. Wizyta w Posiadłości Rodziny Qiao. Nocleg w Pingyao.
 7. Pingyao, Xi’an: Zwiedzanie starego miasta: ulica Mingqing, Muzeum Domu Finansowego Rishengchang; otaczające miasto 6-kilometrowe Mury Miejskie. Przejazd do Xi’an.
 8. Xi’An: muzeum Armii Terakotowej, wizyta w Dzielnicy Muzułmańskiej, w Wielkim Meczecie i w Muzeum Lasu Steli. Odpoczynek w herbaciarni. Obiadokolacja: bankiet pierożkowy i przedstawienie "Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang". 
 9. Xi’An: zwiedzanie XIV–wiecznych Murów Miejskich oraz Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi. Przejazd do Luoyang (ok. 5 godz.).
 10. Luoyang: Klasztor Szaolin oraz Las Stup. Fakultatywnie pokaz kung fu. Zwiedzanie Grot Longmen. Wyjazd nocnym pociągiem do Suzhou.
 11. Suzhou: zwiedzanie Ogrodu Umiarkowanej Polityki, spacer po Tygrysim Wzgórzu. Wizyta w fabryce jedwabiu. Wieczorem spacer po staromiejskiej ulicy Guanqianjie. 
 12. Luzhi, Hangzhou: rejs łódką po kanałach Luzhi. Przejazd autokarem do Hangzhou. Rejs statkiem po Jeziorze Zachodnim, wizyta na zboczu góry Feilaifeng i na plantacji herbaty Longjing.
 13. Żółte Góry (Huang Shan), Hongcun: przejazd autokarem do masywu Żółtych Gór. Zwiedzanie miasta handlowego Tunxi, wioski Hongcun i Nanping. Wizyta na planie filmowym w Nanping.
 14. Żółte Góry: Wjazd kolejką na szczyt. Wejście na punkt widokowy Latająca Skała, Szczyt Światła, gdzie znajduje się stacja meteorologiczna, Pawilon Rozproszonych Chmur. Nocleg w rejonie Żółtych Gór.
 15. Żółte Góry: Szczyt Lwa, Szczyt Początku Wiary. Przejazd do Szanghaju (ok. 6 godz.).
 16. Szanghaj: spacer po placu Ludowym oraz wizyta w Miasteczku Handlowym Yuyuan. Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Pudong oraz wjazd na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu”. Krótka wizyta w Xintiandi, spacer po Bundzie oraz po ulicy Nankińskiej. Fakultatywny rejs widokowym po rzece. Wieczorem występ akrobatów chińskich.
 17. Szanghaj: wizyta na Wystawie Światowej Expo 2010. 
 18. Wylot z Chin.

Pekin i Świątynia Nieba

Sobota, 7 rano - samolot kołuje nad Pekinem. Podekscytowana i zdenerwowana spoglądam przez niewielkie okienko. Obraz jak z Sim City. Wokół wielkiej, płaskiej równicy zapchanej budynkami, osiedlami wieżowców, świątyniami i polami golfowymi wznoszą się góry. Góry iście chińskie, jak z obrazka, zielone, wysokie i piękne. Gdzieniegdzie wśród lasów prześwituje drewniany, kolorowy dach pagody. Bajka nie krajobraz.

Ogromne lotnisko wita nas długim kołowaniem i zawrotną liczbą bramek. Sama odprawa okazuje się zaskakująco prosta - wypełniamy niewielkie, żółte karteluszki, uśmiechamy do Chinki sprawdzającej wizy i już możemy udać się kolejką elektryczną po odbiór bagażu i dalej, do czekającego autokaru, który wiezie nas ulicami Pekinu do hotelu.

Pekin to niesamowite miasto. Wysokie budynki, szerokie ulice, wszędzie beton, szkło i asfalt. A miedzy tym wszystkim zieleń - zadbana, rozbuchana gęstwa zieleni. W weekendy smogu właściwie nie ma, a przecież mieszka tu około 16 milionów ludzi. W Kairze mgła smogowa wisiała nad miastem niczym szara zasłona, tutaj widać błękit nieba.

Pekin - Chiny

Wszędzie czysto. Ludzie uśmiechnięci, choć ostrożni i nieco nieśmiali. Daleko im do namolności, którą poznaliśmy w Egipcie. Ładnie ubrani, w drogich samochodach. Pekin to miasto, które kwitnie, miasto, które gna do przodu.

Po zakwaterowaniu w hotelu odwiedzamy Świątynię Nieba, Tian Tan. Jest to kompleks sakralnych budowli położonych w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu. W czasach dynastii Ming i Qing co roku cesarz modlił się w nim do Nieba o obfite plony. W 1998 roku Świątynia Nieba została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świątynia położona jest w pięknym ogrodzie i traktowana przez Chińczyków jak park rekreacyjny. Spacerują, grają w mahjonga, tańczą i zwiedzają. W Chinach gro turystów stanowią sami Chińczycy i jesteśmy chyba jedynymi Europejczykami na terenie Świątyni.

Tian Tan - Świątynia Nieba - Pekin

Zabudowania świątynne zostały odrestaurowane i nie widać upływu czasu. Budynki zdobią przepiękne gonty wykończone rzeźbami smoków. Od zieleni po złoty nieustannie wzmagają we mnie chęć zrobienia tego jednego, perfekcyjnego zdjęcia.

Dostajemy jednak szybką lekcję fotografii w Chinach, która ma nam towarzyszyć przez całą wycieczkę. kadrowanie i artystyczne zdjęcia nie istnieją. Wybierasz sobie, co chcesz mieć na zdjęciu, wyczekujesz moment, gdy w masie turystów zrobi się prześwit i strzelasz na zawołanie. Część zdjęć robiliśmy w kooperacji: Mroziu zamierał z aparatem nakierowanym na cel, a ja obserwowałam tę masę ludzi i wołałam: "Już!" w odpowiednim momencie.

Copyrights ©Usagi.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody Usagi.pl zabronione.