Lubię góry. Ciężar plecaka i równy rytm kroków. Krople deszczu na skórze i drzewa. Podróże, sushi i moją kuchnię. Kocham koty. Dobrą książkę, półsłodkie wino. Leniwe popołudnia. Moją pracę.

Chciałabym być jak Esme Weatherwax, bliżej mi jednak do Agness Nitt - ona miała swoją Perditę, a ja mam moją Usagi...
Komentarze - Waiting

Waiting

01 January 2015

Czekam.

Jak co dnia ostatnio. 

Godziny wleką się niemiłosiernie.

Głupia, naiwna Usagi.

Komentarze - Nic nie zdarza się przypadkiem

Nic nie zdarza się przypadkiem

02 January 2015

Czytam Terzaniego. Duchowa podróż w poszukiwaniu siebie. Miejsca, które widziałam. Nazwiska, które znam. Wielki reporter w ostatniej podróży. 
Stopniowe odzieranie ze złudzeń.
Coraz większe rozczarowanie rzeczywistością.

Kim jest człowiek? Sumą przebytych dróg, wyborów, które rozrywają serce i takich które tworzą je na nowo. Błędów i porażek, upadków, powstań, zwycięstw. Sumą własnych wyobrażeń. 

Czym jest życie? Konfrontacją z rzeczywistoścą. Jak u Terzaniego. Nic nie jest takie jak się wydaje. Błądzimy pośród setek dróg.

Things are not what they seem, nor are they otherwise.
Buddha

Komentarze - Dni mijają tak wolno...

Dni mijają tak wolno...

04 January 2015

Mieszkanie pod jednym dachem w obecnej sytuacji to rodzaj tortury. Mroziu ma urlop i się pałęta. 

Po kilku poważnych rozmowach postanowił ratować nasz związek... Jak zwykle obmyślił sobie jakiś tajemniczy plan i go realizuje krok po kroku. 

Nagle zaczął sprzątać, gotować, reperować różne rzeczy w domu. Przestał marudzić, ubrał się porządnie i zaczął żartować. Właśnie wykopał skrzynkę z narzędziami, żeby naprawić jakiś rzekomo poluzowany zawias.

Patrzę i mam ochotę sobie w łeb strzelić.

Czy on naprawdę nie widzi, że robiąc teraz te wszystkie rzeczy, tylko dobitniej mi udowadnia, że przez ostatnie lata miał mnie i to mieszkanie kompletnie w dupie? Że jak nie wrzasnę, nie zacznę się wyprowadzać, nie postawię sprawy na ostrzu noża, to on z siebie nie zamierza nic dawać?

I jeszcze ten tajemniczy plan, który znów nie obejmuje mnie. Znów zostawia mnie samej sobie i robi wszystko sam. Nie pogada ze mną, co czuję, woli zająć się sobą i swoimi działaniami naprawczymi. A ja znów puszczona samopas i sama. Jak przez ostatnie kilka lat.

Niech już się te świętowanie i wolne dni skończą. Niech on już wróci do pracy i da mi spokojnie podzwonić. Znajdę sobie tę cholerną kawalerkę i skończę tę farsę.  

Komentarze - ...

...

05 January 2015

Nie wiem, czy to co robię ma sens. Nie widzę możliwości poprawy, ale boję się drastycznych rozwiązań. Może tak powinno być w związku? Zamiast uczucia szczęścia spokojne poczucie bezpieczeństwa? Dlaczego tak mnie to męczy? Co ze mną jest nie tak?

Najgorsze, że nawet kiedy myślę o tym, co chcę zrobić, nie myślę o sobie. Żal mi Rafała, który zostanie sam. Żal mi tego mieszkania, które tak lubię. Lokalizacji z dobrą komunikacją i rynkiem pod bokiem. Martwię się, czy Avie spodoba się nowe lokum i zastanawiam, jak się organizuje przeprowadzki całego swojego życia.

Zastanawiam się nawet, czemu wszyscy mnie tak wspierają w tej decyzji i jak łatwo jest komuś mówić: Zrób to! Nie martw się! Dobrze będzie.

Jedynie sobą się nie przejmuję. Jakby to, gdzie mieszkam, jak mieszkam i z kim nie miało dla mnie absolutnie żadnego znaczenia. Pewnie, fajnie mieszkać na swoim, mieć ładne mieszkanie i meble, ale... w sumie to żadna różnica, byleby było ciepło, dało się zjeść i miało święty spokój.

Relatywnie nawet tych rzeczy, które chcę zabrać jest bardzo mało.

Jakim potworem ja jestem?

Komentarze - You have something I need...

You have something I need...

08 January 2015

The only real prison is fear, and the only real freedom is freedom from fear.

Aung San Suu Kyi

Zabiegana, zalatana, niedojadająca. Zakręcona jak słoik.

Mama w szpitalu. Chwile tak cenne jak najdroższe brylanty. Nagle świat to tylko tło. Dla jej bladej twarzy, dla jej szklistych oczu, dla jej dłoni pokłutych. Taka krucha, taka złamana, taka kochana. Moja Mama.

Poza szpitalem w poszukiwaniu nowego miejsca dla siebie, okazuje się, że mam możliwości. I że boję się jak diabli. A jednak już czas.

Znów jestem sobą. Nie cieniem, nie marionetką, sobą. Tańczę z Avą w przedpokoju i śmieję się więcej niż przez ostatni rok. Nawet jeśli dostanę po dupie, to to była dobra decyzja. Ruszyłam do przodu.

Na krawędzi zmysłów On. Będzie co ma być.

Komentarze -

11 January 2015

Kimi ga yumemiru tame ni
Boku wa yoru wa mamoru wo
Kimi no kanashimi dake ga
Kono sekai de boku no mune mo nurasu


For the sake of your dreams
I will guard you throught the night
Your sadness is the only thing in this world
That can soak into my heart.

Komentarze - 11 stycznia

11 stycznia

11 January 2015

Moja Mama nie żyje.
Komentarze - For Her

For Her

13 January 2015

There's a darkness at the fingertips,
This emptiness I know too well,
Every moment together, every chance has just passed,
Only tears and the pain in this farewell
Komentarze - Dzień czwarty

Dzień czwarty

15 January 2015

Nie wiem, jak przetrwam jutrzejszy pogrzeb. Widok załamanego Ojca rozdziera mi serce. 

Te wszystkie papiery, dokumenty, zapiski, ubezpieczenia to chyba po to, żeby później rodzina miała co robić zamiast siedzieć i rozpaczać.

To takie dziwne. Żyjesz, masz marzenia, cele, gromadzisz pamiątki. A na koniec zostaje z ciebie tylko urna i zdjęcie w złoconej ramce. I wieniec z jakimś głupim pożegnaniem, którego i tak nie przeczytasz, bo ciebie już nie ma.

I właściwie po co to wszystko?


Komentarze - Dzień piąty

Dzień piąty

16 January 2015

Z wieńcem przesadzili. Ściana czerwonych róż oszałamiała.

Encore Lebowskiego brzmiało specjalnie dla Niej.

Przyszło tyle osób, że nie mieścili się w Kaplicy Bocznej.

W styczniowy dzień pożegnało Ją błękitne niebo i słońce...


Mamo, jak mogłaś siebie tak nie doceniać?

Komentarze - Samotność

Samotność

17 January 2015

Don't ever put your happiness in someone else's hands.
They'll drop it.
They'll drop it every time.

W takie wieczory jak wczoraj. W takie dni jak dziś. Kiedy po całym tygodniu już wreszcie nie mam sił być twarda. Kiedy po całym tym czasie już nie mam sił, by wspierać innych.

Zwinęłabym się w kłębek na kanapie, przytuliła do kogoś obok i wreszcie wypłakała.

I wtedy do mnie dociera, jak bardzo samotna jestem.

Komentarze - ...

...

18 January 2015

W mojej głowie znów chaos. Czasem zazdroszczę tym, którzy po prostu wiedzą. Takim, których droga zawsze jest prosta, bez rozdroży, bez zakrętów, bez ślepych zaułków. Ja mam czasem wrażenie, że błądzę w labiryncie. W którą stronę nie spojrzę, tam kolejna ścieżka. Myślę, myślę, w końcu wybieram kierunek, a tu nagle: Trach! Ściana.

Życie czasem płata figle. Pomyliłam tytuły przy zamawianiu i zamiast "Przepowiedział mi wróżbita" przyszła książka o umieraniu. Skończyłam czytać wczoraj, dużo czasu mi zajęło to czytanie. Tiziano też przegrał, a przecież odszedł wygrany. "Nic nie zdarza się przypadkiem". Pustka w sercu.

Tak potwornie zmęczona jestem sobą i ludźmi obok. Tą natrętną samotnością, nawet gdy ktoś jest obok. Tym rozdarciem między chęcią bycia samą, a potrzebą kogoś, kto zrozumie. Znam tyle słów, taka dobra w nich jestem, a nie potrafię zdefiniować nimi siebie. Więc po co próbuję?

Ain't no time for a game
Where no one is to blame
Ain't no time to waste my time
Thank you but I disclaim
With no regret and no shame
Never falling in love is not a crime.

Komentarze - Why is it so difficult to fall out of love?

Why is it so difficult to fall out of love?

19 January 2015

To fall in love is so easy. Why is it so difficult to fall out of love? So many discussions, tears, fights, fears…. I don’t want to hurt the person I’ve been with, because it's not that there is no feeling. I'm so confused. Can you say something?

Falling is always easy. You can fall in any ditch. Getting out is difficult. But you will have to get out. Once the love disappears the ditch becomes hell. Then there is quarreling, argument, nagging, and every kind of nastiness from both sides. Nobody wants to hurt; but because he is hurting, she is hurting, unknowingly they go on dumping their hurt feelings on the other.

In the first place, when you start falling in love, when you are still not in the ditch, that is the time to ask me, because I have a totally different kind of love affair which is called rising in love. Then there is no problem. Rising in love is beautiful, and getting out of it is very easy, because that will be falling down. Falling down is easy, keep it for the next step; for the first step, always use rising. The easier step you have done, now you have to do the difficult one.

And it will happen — all these tears and conflicts, but nothing can bring the love back.

A simple thing has to be understood: love — the love that you are talking about — is not in your hands. You have fallen into it. It was not in your power not to fall, so when it comes, it takes you with it. But it is like a breeze, it comes and goes. And it is good that it comes and goes, because if it stays it becomes stale.

A little understanding is needed on both sides, that the love is no longer there. There is no need to hate each other, because nobody has destroyed it — nobody has created it. It had come like a breeze, you enjoyed those moments; be thankful to each other and help each other to come out of the ditch. In a ditch, that is the only way. The man, to be really manly, should give his shoulders for the woman to rise up and get out of the ditch. And the man can find his own gymnastics, how to do it.

But nobody asks me before falling. This is strange! For thirty-five years I have been waiting for somebody to ask me how to fall in love. Nobody asks that, because if you had asked that I would have suggested, "Never fall in love. Try to rise." And rising in love is a totally different matter.

Rising in love means a learning, a changing, a maturity. Rising in love ultimately helps you to become grown-up. And two grown-up persons don’t quarrel; they try to understand, they try to solve any problem.

Anybody who rises in love never falls from it, because rising is your effort, and the love that is grown through your effort is within your hands. But falling in love is not your effort.

Falling in love — that love is going to be disrupted somewhere, and the sooner it is understood that it is gone, the better; otherwise you become too entangled in a thousand and one things. Those are the things which make it difficult to separate.

When you fall in love, no questions arise. You are clean, the other person is clean. But when you want to separate, the days, the nights, the years that you have lived together, loved together, experienced something which is one of the most beautiful gifts of nature — you go on becoming entangled.

You go on giving promises to each other… and it is not that you are lying or deceiving; in those beautiful moments those promises seem to be absolutely coming from your heart. But when those moments are gone — and they will be gone, because it has been a fall, and nobody can remain in a fallen state for eternity. Someday he has to rise again. And the moment you start separating, all those entanglements, your promises, the other’s promises, create the complexity.

Rising in love is something spiritual.

Falling in love is something biological.

Biology is blind, that’s why love is called blind. But the love I am talking about is the only insight that is easily available to everyone. Just a little effort….

Love should come out of your silence, awareness, meditativeness. It is soft, it is unbinding — because how can love create fetters for the one who is loved? It is giving freedom to each other, more and more. As the love grows deeper, freedom becomes bigger. As the love grows deeper, you start accepting the person as he is. You stop trying to change the person.

It is one of the miseries of the world that lovers are continuously trying to change the other person. They don’t know that if the person really changes, their love will disappear, because they had not fallen in love with this changed person in the first place. They had fallen in love with a person who was not touched by their ideas — "Change this and that."

Rising in love, you become aware that the other has his own territorial imperative, and you are not to encroach upon it.

If love becomes freedom, then there is no need to separate. The idea of separation arises because you go on seeing that you are becoming more and more a slave, and nobody likes slavery.

But you always ask me when you are in the ditch and cannot get out. One thing is certain: I am not coming into the ditch to take you out! You two have to manage it. If I come in the ditch to help you out, you both will be out and I will be in the ditch! And I don't know anybody whom I can ask, "How to get out of here?"

I have never asked a single question of anybody about my life. It is my life, and I have to live it, I have to solve its problems. I have never taken any advice, I have never accepted anybody’s advice which was not asked for in the first place. I have told those people, "You have to understand that advice is the only thing everybody gives free of charge and nobody takes."

Why bother? Advice given by a person whom you have not asked cannot be very wise.

The wise man never imposes his idea on anyone.

If somebody asks him, he simply gives his insight.

It is not a commandment, that they have to do it; there is no "should" in it.

I can say only one thing: you have given each other beautiful moments — be grateful, be thankful. The parting should not be ugly when the meeting was so beautiful.

You owe it to existence that the parting should be made beautiful. Forget all your promises — they were right when they were given, but the time has changed, you have changed. You both are standing at a crossroads, ready to move in different directions; perhaps you may never meet again. Make it as graceful as possible. And once you understand that it has to happen, gracefully or ungracefully, then it is better to make it graceful.

At least, your lover will live in your memory, you will live in the memory of the lover. In a certain way, those moments together will always enrich you. But part gracefully.

And it is not difficult when you have understood love — which is a very difficult phenomenon. You fell without a second thought; you can understand that very easily love has disappeared. Accept the truth of it, and don’t blame each other, because nobody is responsible.

Help each other gracefully; in deep friendship, part. Lovers when they separate become enemies. That is a strange kind of gratitude. They should become really friends. And if love can become friendship, there is no guilt, no grudge, no feeling that you have been cheated, exploited. Nobody has exploited anybody; it was just the biological energy which made you blind.

I teach a different kind of love.

It does not end in friendship but begins in friendship.

It begins in silence, in awareness. It is a love which is your own creation, which is not blind.

Such a love can last forever, can go on growing deeper and deeper.

Such a love is immensely sensitive. In this kind of relationship one starts feeling the need of the other person even before the other person has spoken.

I have known a few couples, very few couples — my acquaintance with couples is big, but I have come across only two, three couples who had not fallen in love, who have risen in love. And the most miraculous thing about them was that they started feeling each other without words.

If the man was feeling thirsty, the woman would bring water. Nothing has been said just a synchronicity. If the loved one is feeling thirsty, she must start feeling thirsty herself. A transfer is happening continuously, words are not needed. Energies can relate directly without language.

Such a love needs nothing from the other.

It is grateful that the other receives something when he offers, or she offers.

It never feels in any kind of bondage, because there is none.

In such love, sex may happen sometimes, may not happen for months, and finally will disappear completely. In this context, sex is no longer sexual, but only a way of being together, going as deeply as possible into each other, an effort to reach the depths of the other. It has nothing to do with biological reproduction.

And once they start understanding that whatsoever they do…. In sex only their bodies can meet, then sex slowly disappears. Then a different kind of meeting starts happening which is just a meeting of energies. Holding hands, sitting together looking at the stars, it is more than any sexual orgasm can give — two energies melting.

Sexual orgasm is physical, is bound to be the lowest kind. Orgasm which is not physical has tremendous beauty, and leads finally to self-realization. And if love cannot give you enlightenment, don't call it love. Love is such a beautiful word. When you say, "Falling in love," you are using the word in an ugly way. Say "falling in sex"; be true. In love one always rises, never falls. But first you have to come out of the ditch. Help each other.

Biology is not going to help. Just be human to each other, and understand the point that the love that was blinding you is no longer there. Your eyes are open. Don't try to deceive the other that you still love, you still feel, but what to do? This kind of hypocrisy is not good. Simply say, "The feeling is no longer there. I am sad and sorry about it, I would have loved the feeling to be there, but it is not there. And I know it is not there in you either."

Once it is understood that the feeling is gone, now at least, just as human beings, help each other to get out of the ditch. If you help, there is no problem. But instead of helping, each wants to get it finished but doesn't allow the other to get out of the ditch. They go on pulling each other down.

Understand. The reason is fear; the old love is gone, the new has not yet arrived. It cannot arrive in your ditch, you will have to come out first. So the fear is of the unknown.

The past was so beautiful you would like to repeat it, so you try to force it, the other tries to force it. But these things are not within your power to force. A forced love is not love.

If you have to kiss somebody at the point of a sword — "Kiss!" — what kind of a kiss will that be? Looking at the sword, you may kiss, but it will not be a kiss at all.

Any love enforced for any reasons, is not love. And you both know what love is, because you had been in those moments; so you can compare easily that it is not the same thing. Help each other to come out — and it is very easy if you help each other — and part in grace.

Next time try not to fall, but try to rise.

Don't let biology dominate you.

Your consciousness should be the master.


Osho: Pharmacy for the Soul

Komentarze - Zima

Zima

21 January 2015

Zima w tym roku też jakaś taka niezdecydowana. Ani zimno, ani ciepło, ani mokro, ani wietrzenie, tak kompletnie pomiędzy, jakby chciała mi pokazać, jak żałosna jestem.

Wszystko, czego chcę, wszystko, o czym marzę, zaledwie na wyciągnięcie ręki. Wyciągam rękę i... cofam ją wpół drogi. A co, jeśli znów pomyliłam marzenia?

Raz w życiu, raz, chciałabym tak w coś wpaść, żeby mój głupi rozum się zamknął i dał ponieść.

Komentarze - Biegam, biegam...

Biegam, biegam...

26 January 2015

Zalatany dzień. Ja nic tylko biegam. W te i we wte, w te i we wte. Spotkanie z E. mnie natchnęło - w czwartek jadę w góry. Sama. Totalny spontan, ale muszę się wyrwać, oderwać, odetchnąć od domu i całej tej sytuacji. Spędzić kilka dni w spokoju i przetrawić to wszystko.

Uciekam. Taka jest prawda. Co roku tęsknię i co roku zostaję. Nie tym razem. 

A tak poza tym... BLStream do mnie zadzwonił. Yay.

Komentarze - Niebo nad Bajkałem

Niebo nad Bajkałem

28 January 2015

"Jestem oaza spokoju. Pierdolonym, kurwa, zajebiście wyluzowanym kwiatem lotosu na tafli jeziora. Prawdę mówiąc, jestem spokojna jak wagon pełen pierdolonych, medytujących tybetańskich mnichów."

Vegsiol, Niebo nad Bajkałem

  • Ava gardner Agpamis*PL
  • Ava gardner Agpamis*PL
  • Ava gardner Agpamis*PL

Archiwum

Dodaj do czytnika Google

Copyrights ©Usagi.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody Usagi.pl zabronione.