Lubię góry. Ciężar plecaka i równy rytm kroków. Krople deszczu na skórze i drzewa. Podróże, sushi i moją kuchnię. Kocham koty. Dobrą książkę, półsłodkie wino. Leniwe popołudnia. Moją pracę.

Chciałabym być jak Esme Weatherwax, bliżej mi jednak do Agness Nitt - ona miała swoją Perditę, a ja mam moją Usagi...
Powrót

Substytucja

30 October 2009

Usagi.pl: Kasia

Miałam nie smęcić, ale jest beznadziejnie. Jakoś tak, po prostu.

Nie pomaga widok brzóz wyzłoconych jesienią, pomarańczowa dynia na stole czy jesiennie niebieskie niebo. Praca mi nie idzie, pieniądze za to stanowczo za szybko. I do tego jest mi gorąco, cały czas się przegrzewam, mimo że ogólnie jest chłodno. Znudzona ogólnie jestem.

Mam potrzebę robienia zakupów, kupowania małych rzeczy do domu, obecnie najlepiej w stylu jesiennym. Ścierki do naczyń, świeczki w kształcie liści, zapachowe saszetki do szafy - to ostatnie moje nabytki. Rozpaczliwie walczyłam ze sobą, żeby nie zakupić jesiennego bieżnika, miski w kolorze dyni, miseczek w kształcie liści, brązowego obrusa i drewnianych podkładek, ciepłego koca w kolorze brązowym, drugiego w kolorze zieleni, dwóch brązowych poduszek z zielonym motywem kwiatowym oraz drewnianych ramek na zdjęcia. W pędzie do kasy udawałam, że nie widzę też brązowych ręczników.

Po kilka razy oglądam stronę Tchibo, choć w rzeczywistości już mi się ich produkty tak nie podobają. Zwiedzam sklepy i żyję obsesyjną potrzebą butów, spodni i skórzanej kurtki.

W domu natomiast... zaglądam do lodówki. Nie jem, zaglądam. Przeglądam strony i książki kucharskie dumając, co by tu ugotować lub upiec. Nie chce mi się w sumie, ale i tak planuję, drukuję przepisy, gapię się w lodówkę. Żłopię jedną herbatę za drugą. I za diabła nie mogę się skupić.

Zachowania kompensacyjne. Mija rok, a ja nadal nie potrafię spokojnie usiąść i choć przez chwilę nic nie robić. Więc jem, kupuję, piekę, sprzątam, pracuję. Od 8 do 22, tak, aby jak przyłożę głowę do poduszki kompletnie urwał mi się film. Więcej, więcej, więcej. A przez ostatni tydzień jest gorzej niż kiedykolwiek.

 

Kompensacja (łac. compensatio, równoważenie) - jeden z mechanizmów obronnych znanych w psychologii, odmiana substytucji.

Jest to wynagradzanie siebie za braki lub defekty. Daje chwilową przyjemność, ale powtarzane może spowodować utrwalenie się podświadomego skojarzenia danego defektu z nagrodą i utrudnić jego usunięcie.

Ogólniej używa się tego terminu także w nieco innym znaczeniu, skierowania aktywności na cele podobne do tych, których nie potrafimy osiągnąć.

Kompensacja (psychologia), Wikipedia

Dodaj komentarz

Aby wysłać komentarz należy wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką *.

  • Ava gardner Agpamis*PL
  • Ava gardner Agpamis*PL
  • Ava gardner Agpamis*PL

Archiwum

Dodaj do czytnika Google

Copyrights ©Usagi.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody Usagi.pl zabronione.