Lubię góry. Ciężar plecaka i równy rytm kroków. Krople deszczu na skórze i drzewa. Podróże, sushi i moją kuchnię. Kocham koty. Dobrą książkę, półsłodkie wino. Leniwe popołudnia. Moją pracę.

Chciałabym być jak Esme Weatherwax, bliżej mi jednak do Agness Nitt - ona miała swoją Perditę, a ja mam moją Usagi...

Opis wycieczki

Chiny - Skarby Chin - CT Poland

Wycieczka Skarby Chin (18 dni) z oferty biura CT Poland we wrześniu 2010 r..

Kwintesencja chińskości. Wspaniałe cesarskie stolice, ale również malownicza chińska prowincja. Zapierające dech w piersiach metropolie oraz niezwykłe i dzikie krajobrazy Żółtych Gór. Niewiele ponad dwutygodniowa wycieczka oferuje poznanie aż jedenastu unikalnych miejsc z listy Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Plan wycieczki

  1. Wylot z Warszawy.
  2. Pekin: plac Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), Światynia Nieba (tian Tan). Przejażdżka rikszami po hutongach.
  3. Pekin: Wielki Mur, Grobowiec Cesarzy Dynastii Ming, Aleja Duchów. Wizyta w fabryce cloisonne. Przejazd obok obiektów olimpijskich. Spektakl Opery Pekińskiej.
  4. Pekin: Pałac Letni. Wizyta w Centrum Hodowli Pereł. Zakazane Miasto, Wzgórze Węglowe.
  5. Pekin: Muzeum Stołeczne. Zwiedzanie świątyni buddyzmu tybetańskiego Yonghegong. Wieczorem obiadokolacja z degustacją kaczki po pekińsku. Wyjazd nocnym pociągiem do Taiyuan.
  6. Taiyuan, Pingyao:  świątynia Jinci, Pagoda Świętych Relikwii. Wizyta w Posiadłości Rodziny Qiao. Nocleg w Pingyao.
  7. Pingyao, Xi’an: Zwiedzanie starego miasta: ulica Mingqing, Muzeum Domu Finansowego Rishengchang; otaczające miasto 6-kilometrowe Mury Miejskie. Przejazd do Xi’an.
  8. Xi’An: muzeum Armii Terakotowej, wizyta w Dzielnicy Muzułmańskiej, w Wielkim Meczecie i w Muzeum Lasu Steli. Odpoczynek w herbaciarni. Obiadokolacja: bankiet pierożkowy i przedstawienie "Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang". 
  9. Xi’An: zwiedzanie XIV–wiecznych Murów Miejskich oraz Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi. Przejazd do Luoyang (ok. 5 godz.).
  10. Luoyang: Klasztor Szaolin oraz Las Stup. Fakultatywnie pokaz kung fu. Zwiedzanie Grot Longmen. Wyjazd nocnym pociągiem do Suzhou.
  11. Suzhou: zwiedzanie Ogrodu Umiarkowanej Polityki, spacer po Tygrysim Wzgórzu. Wizyta w fabryce jedwabiu. Wieczorem spacer po staromiejskiej ulicy Guanqianjie. 
  12. Luzhi, Hangzhou: rejs łódką po kanałach Luzhi. Przejazd autokarem do Hangzhou. Rejs statkiem po Jeziorze Zachodnim, wizyta na zboczu góry Feilaifeng i na plantacji herbaty Longjing.
  13. Żółte Góry (Huang Shan), Hongcun: przejazd autokarem do masywu Żółtych Gór. Zwiedzanie miasta handlowego Tunxi, wioski Hongcun i Nanping. Wizyta na planie filmowym w Nanping.
  14. Żółte Góry: Wjazd kolejką na szczyt. Wejście na punkt widokowy Latająca Skała, Szczyt Światła, gdzie znajduje się stacja meteorologiczna, Pawilon Rozproszonych Chmur. Nocleg w rejonie Żółtych Gór.
  15. Żółte Góry: Szczyt Lwa, Szczyt Początku Wiary. Przejazd do Szanghaju (ok. 6 godz.).
  16. Szanghaj: spacer po placu Ludowym oraz wizyta w Miasteczku Handlowym Yuyuan. Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Pudong oraz wjazd na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu”. Krótka wizyta w Xintiandi, spacer po Bundzie oraz po ulicy Nankińskiej. Fakultatywny rejs widokowym po rzece. Wieczorem występ akrobatów chińskich.
  17. Szanghaj: wizyta na Wystawie Światowej Expo 2010. 
  18. Wylot z Chin.

Luoyang

Do Luoyang jedziemy szybkim pociągiem, który osiąga 350km/. W niecałe półtorej godziny docieramy na miejsce. Polska demokracja przegrywa z chińskim systemem. U nas nie ma takich pociągów, autostrad, porządku. Czym jest jedno małe Okęcie w porównaniu z lotniskiem, w którym po bagaż jedzie się kolejką?

Stacja Luoyang także zaskakuje. Czysta, nowoczesna i pusta. W porównaniu z potwornymi przeżyciami z pozostałych dworców, jest to chwila oddechu.

Luoyang to podobno pierwsza stolica Chin słynąca z Festiwalu Peonii. Stolica najstarsza, ale wszystkie budynki już nowe. Tym razem jedzenie bardzo średnie, chyba raczej ze względu na region, a nie tylko z winy restauracji.

Groty Longmen, Chiny

Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów i 17-metrowy Budda robią ogromne wrażenie. Klasztor Shaolin także. Kupuję sznur do medytacji dla siostry. Czarno barwione drewno pachnie kadzidłami,. Ze smutkiem patrzę na odzieranie ze świętości tych miejsc, które przecież ktoś robił z miłością i oddaniem. W obu lokalizacjach znów nieprzebrane morze turystów, stoiska z tandetnymi pamiątkami, melexy. Nic nie pozostało z ciszy klasztoru i mistycyzmu dawnych Buddów. 

Klasztor Shaolin

Po kolacji w podobno jednej z dziesięciu najlepszych restauracji w mieście, a której nawet nie było porządnej i czystej łazienki, znów pociąg. Jakby dla zrekompensowania pozytywnego wrażenia z dnia poprzedniego, tym razem nie tylko tłum, ale i gonitwa między peronami. Biało-czerwona flaga miga nad głowami, a my gnamy, żeby nie zgubić jej z oczu. Tym razem zakwaterowanie po przedziałach idzie nam sprawnie, choć pilotka dogrywa jeszcze kilka podmian miejsc.

Kuszetki w pociągach chińskich znacznie się różnią od naszych. Przede wszystkim nie mają tego charakterystycznego zapachu, który zawsze odrzuca mnie już na dworcu. na korytarzu znajduje się umywalnia i wrzątek do zaparzenia herbaty. W przedziałach stoją termosy.

Pierwszy pociąg, którym jechaliśmy, należał do starego typu, mimo to było czysto. W nowym pociągu już całkiem przyjemnie. Czysta pościel, błękitne obicia, w oknach firanki i zasłonki. Na górnym łóżku można usiąść, zamiast chybotliwej drabinki - otwierane schodki.

Chiny

Chińczycy są cisi - wsiadają, kładą się na łóżku i idą spać. Grzecznie. Z Zaciekawieniem zaglądają do naszego przedziału, widok Europejczyka w piżamie to dla nich dodatkowa atrakcja.

Jesteśmy dla nich tak samo egzotyczni jak oni dla nas. Robią sobie z nami zdjęcia, gapią się jak w cyrku. Przez pierwsze dni jest to nawet przyjemne, ale po pewnym czasie zaczyna działać mi na nerwy. W końcu stanowczo protestuję przeciwko robieniu za małpkę.

Po 10 dniach w Chinach nadal nie wiem, jak to wszystko działa, ale działa i chyba tylko to się liczy.

Pociąg rusza - za 14 godzin będziemy w Suzhou.

Copyrights ©Usagi.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody Usagi.pl zabronione.