Lubię góry. Ciężar plecaka i równy rytm kroków. Krople deszczu na skórze i drzewa. Podróże, sushi i moją kuchnię. Kocham koty. Dobrą książkę, półsłodkie wino. Leniwe popołudnia. Moją pracę.

Chciałabym być jak Esme Weatherwax, bliżej mi jednak do Agness Nitt - ona miała swoją Perditę, a ja mam moją Usagi...

Opis wycieczki

Chiny - Skarby Chin - CT Poland

Wycieczka Skarby Chin (18 dni) z oferty biura CT Poland we wrześniu 2010 r..

Kwintesencja chińskości. Wspaniałe cesarskie stolice, ale również malownicza chińska prowincja. Zapierające dech w piersiach metropolie oraz niezwykłe i dzikie krajobrazy Żółtych Gór. Niewiele ponad dwutygodniowa wycieczka oferuje poznanie aż jedenastu unikalnych miejsc z listy Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Plan wycieczki

  1. Wylot z Warszawy.
  2. Pekin: plac Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), Światynia Nieba (tian Tan). Przejażdżka rikszami po hutongach.
  3. Pekin: Wielki Mur, Grobowiec Cesarzy Dynastii Ming, Aleja Duchów. Wizyta w fabryce cloisonne. Przejazd obok obiektów olimpijskich. Spektakl Opery Pekińskiej.
  4. Pekin: Pałac Letni. Wizyta w Centrum Hodowli Pereł. Zakazane Miasto, Wzgórze Węglowe.
  5. Pekin: Muzeum Stołeczne. Zwiedzanie świątyni buddyzmu tybetańskiego Yonghegong. Wieczorem obiadokolacja z degustacją kaczki po pekińsku. Wyjazd nocnym pociągiem do Taiyuan.
  6. Taiyuan, Pingyao:  świątynia Jinci, Pagoda Świętych Relikwii. Wizyta w Posiadłości Rodziny Qiao. Nocleg w Pingyao.
  7. Pingyao, Xi’an: Zwiedzanie starego miasta: ulica Mingqing, Muzeum Domu Finansowego Rishengchang; otaczające miasto 6-kilometrowe Mury Miejskie. Przejazd do Xi’an.
  8. Xi’An: muzeum Armii Terakotowej, wizyta w Dzielnicy Muzułmańskiej, w Wielkim Meczecie i w Muzeum Lasu Steli. Odpoczynek w herbaciarni. Obiadokolacja: bankiet pierożkowy i przedstawienie "Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang". 
  9. Xi’An: zwiedzanie XIV–wiecznych Murów Miejskich oraz Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi. Przejazd do Luoyang (ok. 5 godz.).
  10. Luoyang: Klasztor Szaolin oraz Las Stup. Fakultatywnie pokaz kung fu. Zwiedzanie Grot Longmen. Wyjazd nocnym pociągiem do Suzhou.
  11. Suzhou: zwiedzanie Ogrodu Umiarkowanej Polityki, spacer po Tygrysim Wzgórzu. Wizyta w fabryce jedwabiu. Wieczorem spacer po staromiejskiej ulicy Guanqianjie. 
  12. Luzhi, Hangzhou: rejs łódką po kanałach Luzhi. Przejazd autokarem do Hangzhou. Rejs statkiem po Jeziorze Zachodnim, wizyta na zboczu góry Feilaifeng i na plantacji herbaty Longjing.
  13. Żółte Góry (Huang Shan), Hongcun: przejazd autokarem do masywu Żółtych Gór. Zwiedzanie miasta handlowego Tunxi, wioski Hongcun i Nanping. Wizyta na planie filmowym w Nanping.
  14. Żółte Góry: Wjazd kolejką na szczyt. Wejście na punkt widokowy Latająca Skała, Szczyt Światła, gdzie znajduje się stacja meteorologiczna, Pawilon Rozproszonych Chmur. Nocleg w rejonie Żółtych Gór.
  15. Żółte Góry: Szczyt Lwa, Szczyt Początku Wiary. Przejazd do Szanghaju (ok. 6 godz.).
  16. Szanghaj: spacer po placu Ludowym oraz wizyta w Miasteczku Handlowym Yuyuan. Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Pudong oraz wjazd na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu”. Krótka wizyta w Xintiandi, spacer po Bundzie oraz po ulicy Nankińskiej. Fakultatywny rejs widokowym po rzece. Wieczorem występ akrobatów chińskich.
  17. Szanghaj: wizyta na Wystawie Światowej Expo 2010. 
  18. Wylot z Chin.

Zanim zacznę - kilka uwag organizacyjnych

Wycieczka odbyła się we wrześniu 2010 i trwała 18 dni. Wybraliśmy wycieczkę Skarby Chin z oferty biura CT Poland. Samo biuro napisało o niej tak:

Kwintesencja chińskości. Wspaniałe cesarskie stolice, ale również malownicza chińska prowincja. Zapierające dech w piersiach metropolie oraz niezwykłe i dzikie krajobrazy Żółtych Gór. Niewiele ponad dwutygodniowa wycieczka oferuje poznanie aż jedenastu unikalnych miejsc z listy Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Uwagi:

  1. Hotele mieliśmy wszystkie 4* i zawsze (z jednym wyjątkiem) trzy posiłki dziennie.
  2. Pilotka polska mówiła po polsku i angielsku. Wycieczkę tak naprawdę oprowadza i organizuje na miejscu lokalny przewodnik chiński (w każdej lokalizacji inny), toteż pilot polski jest raczej do niańczenia, pośredniczenia i tłumaczenia.
  3. Program zwiedzania jest bardzo napięty - od 7 rano do około 21.
  4. Wycieczki fakultatywne były w sumie trzy - pokaz kung-fu, nocny rejs po rzece w Szanghaju i przejazd szybkim pociągiem. Program jest tak intensywny i bogaty w atrakcje, że nie ma czasu ani sensu organizować czegoś więcej.
  5. Raz zmieniono nam opcje przejazdu - z autokaru na pociąg - ekspres 350km/h i dwa razy standardy hoteli z 3* na 4* :)
  6. Na dobrą sprawę po zapłaceniu za wycieczkę nie trzeba mieć więcej pieniędzy - wstęp jest opłacony, zgłodnieć nie ma kiedy.

Plan wycieczki

1 Wylot z Warszawy

Zbiórka w hali odlotów MDL Okęcie w Warszawie. Przelot do Pekinu z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 Pekin

Przylot do Pekinu. Wizyta na placu Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen). Zwiedzanie Świątyni Nieba – symbolu Pekinu. Przejażdżka rikszami po hutongach – najstarszej części Pekinu. Nocleg w Pekinie

3 Pekin

Całodniowa wycieczka poza miasto. W programie wizyta na Wielkim Murze, zwiedzanie jednego z Grobowców Cesarzy Dynastii Ming oraz spacer Aleją Duchów, zwaną też Drogą Kamiennych Postaci. Wizyta w fabryce cloisonne, charakterystycznej dla Pekinu ceramiki. Przejazd obok obiektów olimpijskich. Spektakl Opery Pekińskiej. Nocleg w Pekinie.

4 Pekin

Zwiedzanie Pałacu Letniego – jednego z największych cesarskich zespołów pałacowo-ogrodowych w Chinach, letniej rezydencji słynnej cesarzowej-wdowy Cixi. Wizyta w Centrum Hodowli Pereł. Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego znanego jako Zakazane Miasto, siedziby cesarzy z dynastii Ming i Qing. Spacer po Wzgórzu Węglowym, skąd rozpościera się widok na Zakazane Miasto i centrum Pekinu.

5 Pekin

Wizyta w nowo otwartym Muzeum Stołecznym, atrakcyjnie eksponującym ciekawe zbiory sztuki chińskiej. Zwiedzanie Yonghegong – jednej z najwspanialszych poza Tybetem świątyń buddyzmu tybetańskiego. Wieczorem obiadokolacja z degustacją kaczki po pekińsku. Wyjazd nocnym pociągiem do Taiyuan (miejsca sypialne).

6 Taiyuan, Pingyao

Przyjazd do Taiyuan. Zwiedzanie kompleksu Świątyni Jinci, na terenie której znajduje się m.in. pochodząca z VII w. Pagoda Świętych Relikwii. Przejazd do Pingyao, pięknego, doskonale utrzymanego miasteczka o tradycyjnej zabudowie. Po drodze wizyta w Posiadłości Rodziny Qiao – miejscu, w którym nakręcono film „Zawieście czerwone latarnie”. Nocleg w Pingyao.

7 Pingyao, Xi’an

Zwiedzanie starego miasta: ulica Mingqing, Muzeum Domu Finansowego Rishengchang, gdzie dawniej znajdowała się jedna z największych w Chinach cesarskich central finansowych wykorzystująca system czeków i depozytów; otaczające miasto 6-kilometrowe Mury Miejskie pochodzące głównie z czasów dynastii Ming. Przejazd do Xi’an (ok. 5 godz.). Nocleg w Xi’an.

8 Xi’An

Wyjazd na całodniowe zwiedzanie. Przejazd do Muzeum Armii Terakotowej pochodzącej z III w. p.n.e. Zwiedzanie zakładu, gdzie wykonuje się kopie armii terakotowej. Wizyta w Dzielnicy Muzułmańskiej i w pochodzącym z XIV w. Wielkim Meczecie – miejscach przenikania się kultury islamu i tradycji chińskiej. Wizyta w Muzeum Lasu Steli, czyli kamiennych tablic, z których najstarsza pochodzi z II w. p.n.e. (wykuto na nich m.in. dzieła Konfucjusza i najstarsze znane mapy Chin). Odpoczynek w herbaciarni. Obiadokolacja: bankiet pierożkowy – degustacja pierogów chińskich. Wieczorem przedstawienie "Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang". Nocleg w Xi’an.

9 Xi’An

Zwiedzanie XIV–wiecznych Murów Miejskich oraz Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi wzniesionej w VII w. – symbolu miasta. Przejazd do Luoyang (ok. 5 godz.). Obiadokolacja w regionalnej restauracji, gdzie można skosztować m.in. różnego rodzaju makaronów i pierogów typowych dla tego regionu. Nocleg w Luoyang.

10 Xi’an, Luoyang

Przejazd do Klasztoru Szaolin, miejsca narodzin chińskiej sztuki walki kung fu oraz buddyzmu medytacyjnego chan (zen). Zwiedzanie kompleksu klasztornego oraz Lasu Stup, który jest cmentarzem najważniejszych mistrzów klasztoru. Fakultatywnie pokaz kung fu w wykonaniu uczniów jednej ze szkół walki. Zwiedzanie Grot Longmen, gdzie między V a XIII w. w ponad 2000 jaskiń i nisz wykuto tysiące posągów Buddy. Wyjazd nocnym pociągiem do Suzhou (miejsca sypialne).

11 Suzhou

Około południa przyjazd do Suzhou – miasta klasycznych chińskich ogrodów. Zwiedzanie Ogrodu Umiarkowanej Polityki – typowego klasycznego ogrodu z licznymi wysepkami i pawilonami. Spacer po Tygrysim Wzgórzu – parku, w którym znajduje się krzywa pagoda będąca symbolem miasta. Następnie wizyta w fabryce jedwabiu, gdzie można zobaczyć, jak w tradycyjny sposób wytwarzany jest jedwab. Wieczorem spacer po staromiejskiej ulicy Guanqianjie. Nocleg w Suzhou.

12 Suzhou, Luzhi, Hangzhou

Przejazd autokarem do położonej na wodzie, liczącej 900 lat historii, przepojonej klimatem dawnych Chin miejscowości Luzhi. Zwiedzanie miasteczka oraz rejs łódką po kanałach. Przejazd autokarem do Hangzhou, stolicy południowej dynastii Song (XII-XIII w.). Miastem tym zachwycał się Marco Polo, zaś chińskie powiedzenie głosi, że „W niebie jest raj, a na ziemi są Suzhou i Hangzhou”. Zwiedzanie Hangzhou. W programie wycieczka statkiem po Jeziorze Zachodnim otoczonym górami, pagodami i świątyniami. Wizyta na zboczu góry Feilaifeng (Szczyt Który Przyleciał z Daleka), gdzie znajduje się 330 rzeźb powstałych między X a XIV w. Wizyta na plantacji herbaty Longjing – jednej z najbardziej znanych i najlepszych zielonych herbat. Nocleg w Hangzhou.

13 Hangzhou, Żółte Góry (Huang Shan), Hongcun

Przejazd autokarem do masywu świętych gór taoizmu i buddyzmu – Żółtych Gór. Zwiedzanie starego miasta handlowego Tunxi, które zachowało atmosferę dawnych Chin, gdzie najstarsze budynki liczą sobie siedemset lat. Spacer ulicami malowniczych wiosek Hongcun i Nanping. Wizyta na planie filmowym w Nanping. Wizyta na planie filmowym w Nanping. To właśnie tu znany chiński reżyser Zhang Yimou (filmy: „Hero”; „Szanghajska triada”; „Zawieście czerwone latarnie”, ceremonie otwarcia oraz zamknięcia Olimpiady w Pekinie) kręcił nominowany w 1991 roku do Oscara film „Ju Dou”. Nocleg w Tunxi.

14 Żółte Góry

Wjazd kolejką na szczyt. Wejście na punkt widokowy Latająca Skała (Feilaishi), Szczyt Światła (Guangming Ding), gdzie znajduje się stacja meteorologiczna, Pawilon Rozproszonych Chmur (Pai­yun­ting). Nocleg w rejonie Żółtych Gór.

15 Żółte Góry

Dalszy pobyt w Żółtych Górach - Szczyt Lwa, Szczyt Początku Wiary. Przejazd do Szanghaju (ok. 6 godz.). Nocleg w Shanghaju.

16 Szanghaj

Spacer po głównym placu Szanghaju – placu Ludowym oraz wizyta w Miasteczku Handlowym Yuyuan, zwanym starym miastem. Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Szanghaju – Pudong oraz wjazd szybką windą na położony na wysokości 263 m taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu”, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto. Krótka wizyta w Xintiandi – miejscu powstania Komunistycznej Partii Chin, obecnie dzielnicy kawiarni i pubów. Spacer po bulwarze nad rzeką Huangpu – słynnym Bundzie oraz po rozświetlonej, kolorowej i pełnej życia ulicy Nankińskiej. Fakultatywna możliwość udziału w rejsie widokowym po rzece. Wieczorem występ akrobatów chińskich (tradycje akrobatyczne w Chinach liczą ponad 2000 lat). Nocleg w Szanghaju.

17 Szanghaj

Wizyta na Wystawie Światowej Expo 2010. Na największej w historii wystawie prezentującej kulturalny, naukowy i techniczny dorobek ludzkości w 5 strefach tematycznych zaprezentuje się łącznie 168 państw. Pomiędzy majem a październikiem 2010 organizatorzy spodziewają się odwiedzin ok. 70 milionów gości z całego świata (program obowiązuje w terminach V-X 2010). Nocleg w Szanghaju.

18 Wylot z Chin

Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z przesiadką w jednym z portów lotniczych.

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa - Pekin i Szanghaj - Warszawa z możliwą przesiadką w jednym z portów lotniczych.
  2. Przejazdy wg programu pociągami (miejsca sypialne), autokarami lub mikrobusami.
  3. Zakwaterowanie w hotelach **** (w Tunxi i Huangshan ***) w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju), w Pingyao w guesthousie.
  4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki oraz lokalnych przewodników.
  6. Posiłki wg programu wraz z jedną szklanką piwa bądź napoju bezalkoholowego do lunchu i obiadokolacji.
  7. Usługi bagażowe w hotelach.
  8. Ubezpieczenie KL, NNW i bagażu.
  9. Wizę chińską.
  10. Opłaty lotniskowe płatne w Polsce oraz opłatę za wystawienie biletu.
  11. Podatek VAT.

Przykładowe atrakcje zawarte w cenie:

  1. Przedstawienia Opery Pekińskiej, akrobatów oraz „Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang”.
  2. Obiadokolacja z kaczką po pekińsku oraz bankiet pierożkowy.
  3. Rejs łódką po kanałach w Luzhi oraz statkiem po Jeziorze Zachodnim w Hangzhou.
  4. Wizyta na wystawie EXPO w Szanghaju.

Cena nie obejmuje:

  1. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (60 USD, płatne w Chinach).
  2. Dodatkowych napojów do posiłków.
  3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
  5. Usług tragarzy na dworcach kolejowych oraz lotniskach.
Copyrights ©Usagi.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody Usagi.pl zabronione.